Na każdym jachcie zarówno żaglowym jakim i motorowym ilość miejsca jest niewielka. Zabieramy tylko niezbędne rzeczy pakując je do worka żeglarskiego lub do miękkiej torby podróżnej.

Dobrze jest mieć sztormiak, lecz jak ktoś wybiera się pierwszy raz to nie warto kupować poważnego sztormiaka- jest drogi. W sklepach ogrodniczych czy w sklepach z ubraniami ochronnymi są ubrania wodoodporne przewidziane do prac polowych wykonane z z materiałów ceratopodobnych. Są Tanie i spełniają warunek nieprzemakalności. Koszt takiego ubranka (góra i dół) nie przekracza 100 zł. Są niewielkie po złożeniu i lekkie do transportu.

NIE PRZYWOZIMY GUMOWCÓW! Schną za długo, zaparzają stopy, zajmują miejsce i są ciężkie.

Nakrycia głowy. Czapka zimowa zakrywająca uszy, czapeczki z daszkiem słonecznym w których pływamy zawsze. Pływanie bez nakrycia głowy jest niewskazane. Spodnie krótkie i długie oraz dresowe po jednej parze, kilka t-shirtów, jakiś polar na górę i wystarczy.

Praktyka pokazuje, że i tak połowy przywiezionych ciuchów nie używa się, to maże warto od razu je zostawić w domu. Po co je nosić?

Przybory kosmetyczne. Proszę nie zabierać dużych ręczników. Nie ma gdzie ich wysuszyć i w rezultacie są mokre cały rejs. Mały ręcznik zawsze wyschnie, a i przechowywać go łatwiej.

Kosmetyki – tylko te niezbędne. Suszarki do włosów , lokówki, żelazka zostawcie w domu. Natomiast warto pamiętać o kremach z filtrem słonecznym i środkach na komary.

Śpimy we własnych śpiworach. Jeżeli tak się zdarzy, że korzystaliście ze śpiwora przed przyjazdem na jacht to warto go przed rejsem wyprać.

Warto mieć jakąś niewielką zamykaną kosmetyczkę czy woreczek na wszelkie swoje drobiazgi typu zapasowe baterie, drobne pieniądze, krem na komary, telefon, mp3, tabletki, klucze, plakietki, biżuteria, okulary, zdjęcie kolegi, portfel, długopis, zapalniczkę, scyzoryk, latareczkę breloczek itp. Będą w jednym miejscu i się nie pogubią i nie wymieszają z drobiazgami innych uczestników rejsu.

Koniecznie należy zabrać ze sobą miękkie obuwie do używania TYLKO na jachcie. Jacht ma drewniany, teakowy pokład, jasne wykładziny dywanowe i zachowanie czystości jest szczególnie ważne. Croxy w żywych kolorach mają sens.

Jak ktoś lubi słuchać muzykę z telefonu czy mp3 itp. to proszę przywieźć sobie słuchawki do słuchania swojej muzyki. Inni mają prawo mieć odmienny gust muzyczny i będziemy to szanować. Nie warto zabierać laptopów, palmtopów itp. ponieważ jest to bardzo kłopotliwy gadżet. Nie ma go gdzie bezpiecznie przechowywać, nie lubi wilgoci i ciągle mu mało prądu i zasięgu.

Nie przywozimy też termosów, kubków termicznych, własnego jedzenia no chyba, że jest to jakiś frykas na pierwszą kolację dla całej załogi.

Proszę pamiętać o ładowarce do telefonu. Na pokładzie napięcie 230v jest tylko portach natomiast zawsze mamy 12V (gniazda zapalniczkowe) oraz USB. Kabelki trzeba mieć swoje.